אבהות

אבהות 2018-03-04T12:57:02+02:00

אבהות

לא קל להיות אב – הן מבחינה רגשית והן מבחינה כספית. לאחר גירושין, אתם יכולים למצוא את עצמכם משלמים מזונות לילדיכם וכן משלמים על דירת מגורים שעזבתם, אך ילדיכם עדיין מתגוררים בה. לכן, בתור משרד עורכי דין גירושין, אשר מייצג ומסייע לאבות רבים במספר שלבים, החל מגירושין ועד במאבקי מזונת, משמורת, מצאנו לנכון לאגד מספר רב של שאלות שכיחות שאנו נשאלים על ידי אבות, הן בנושא אבהות והן בנושא גירושין ובכלל זה דיני משפחה. על השאלות הנפוצות האלו – נשיב להלן וכל זאת לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם, הגולשים והגולשות:

הערה – המאמר שלהלן הוא מאמר כללי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי. לשם כך ניתן ומומלץ להיעזר בעו"ד משפחה.

אני רוצה להתגרש – אילו נושאים אצטרך להסדיר?

הליך גירושין הוא בעצם רק כותרת למספר הליכים משפטיים. הראשון הוא הליך הגירושין, אשר ככלל, יתברר בבית הדין הרבני. הליך נוסף הוא הסדרת סוגיית מזונות ילדים. את ההליך הזה אפשר לקיים בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה. הליך נוסף נוגע לסוגיית משמורת הילדים. נסביר – על בני הזוג להסדיר מי ישמש בתור הורה משמורן, או שאולי ההורים יקיימו משמורת משותפת. הליך נוסף, הוא הליך חלוקת רכוש. כלומר, בני הזוג יצטרכו להסדיר, בין אם באמצעות הליך משפטי ובין אם באמצעות הסכמה, כיצד יחולק הרכוש המשותף של בני הזוג שאותו צברו במהלך חיי הנישואין. ככלל, ענייני משמורת ורכוש נדונים בבית המשפט לענייני משפחה, אלא אם הוגשו כחלק מתביעת גירושין כרוכה.

בתור בעל – עדיף לי להגיש תביעה לבית הדין הרבני או להתנהל בבית המשפט לענייני משפחה?

קיימת הנחה רווחת, שלפיה עדיף לגברים לפנות לבית הדין הרבני. מדובר בהנחה שגויה. אנו סבורים כי כל מקרה נבדק לגופו ורק ייעוץ משפטי עם עורך דין משפחה, ינחה האם לפנות לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה.

מדוע אבות משלמים מזונות ילדים?

החובה לשאת במזונות ילדים, קבועה בדין הדתי–עברי. אבות יהודים חייבים במזונות מבחינה מוחלטת. את חובת המזונות אפשר לחלק לשניים: מזונות מדין חובה ומזונות מדין צדקה. כאשר הילדים של האב עדיין לא חצו את גיל 6, אזי יהיה האב חייב במזונות מדין חובה. לאחר מכן, אב חייב במזונות מדין חובה בכל הנוגע להוצאות הבסיסיות. בכל הנוגע להוצאות לא בסיסיות, חייב האב במזונות מדין צדקה (כלומר – בהתאם ליכולת ההכנסה שלו וצרכי הילדים).

ועל אף האמור, בפסק דין מכונן של בית המשפט העליון, מחודש יולי 2017, נקבע כי כאשר אבות מקיימים אפוא משמורת משותפת, היינו – כאשר שהות הילדים

מחולקת במחיצת אצל כל אחד מהוריהם שווה בשווה, וככל שהילדים בגילאי 6 עד 15, לא תהיה חובת מזונות אוטומטית על האב, כפי שהתקיים עד כה. אך חשוב לשים לב, כי הפסיקה נוגעת וחלה במקרים שבהם משכורתם של שני ההורים זהה ומאפשרת קיום כלכלי הולם לטובת הילדים. אין ספק כי פסיקה זו יוצרת שוויון מגדרי שהופר עד קביעת פסק הדין בשל הוצאות כלכליות "כפולות" של אבות אשר גידלו בפועל את ילדיהם ובמקביל העבירו תשלומי מזונות. יחד עם זאת, חשוב לשים לב, כי הפסיקה עדיין לא חלה על מזונות מדין חובה.

אשתי מסרבת למכור את דירת המגורים שלנו – מה אני יכול לעשות?

במקרה כזה, אתה יכול להגיש תביעה לפירוק שיתוף, שבמסגרתה בית המשפט ימנה כונס נכסים לנכס המגורים, אשר יהיה אמון על מכירת הדירה. אנו מציעים להיעזר בעורך דין גירושין בעל ניסיון במקרים כאלו ולא לפעול לבד, אך דע כי עומדת לך אפשרות משפטית. 

אני רוצה להתגרש – איך אוכל לעשות זאת בצורה יעילה ונוחה?

כדי להתגרש בצורה יעילה ונוחה, אנו נציע לך לפעול וליישם מספר טיפים בסיסיים שאנו מעניקים לקהל לקוחותינו:

קודם כל, לנהוג בכבוד כלפי בת הזוג שלך. זכור כי אתה מתגרש ממנה ולא מאויב שלך. אחרי הכל, אשתך היא גם אם ילדייך, אז נהג בהתאם. טיפ נוסף, הוא תמיד לזכור שאחרי הגירושין יש יום חדש והוא היום שאחרי – אז קח זאת בחשבון לפני שתכפיש את אשתך לשעבר ותכתוב עליה דברים קשים בכתב התביעה. הטיפ האחרון, הוא לפנות לעורך דין גירושין. רק כך תוכל לחצות את הגירושין בצורה יעילה וקלה.

אני רוצה לנהל משא ומתן עם אשתי על הגירושין – האם כדאי לי להיעזר בעורך דין?

התשובה חיובית. אנו ממליצים לך להיעזר בעורך דין ואולי אף להיעזר בעורך דין שהוא מגשר גירושין, כך שגם אתה וגם אשתך תוכלו להיעזר בו ביחד. עורך הדין שמשמש בתור מגשר גירושין, יסייע לכם, בני הזוג, להגיע לידי הסכמה כוללת, שתמנע ניהול הליך משפטי רחב, הכולל את כל היבטי הגירושין. כך שלשאלתך, אנו ממליצים בחום להיעזר בעורך דין גירושין, גם אם כוונתך – הטובה – היא לנהל משא ומתן עם האישה. 

נשמח לעמוד לרשותכם בכל עניין או שאלה. לייעוץ מיידי ודיסקרטי צרו איתנו קשר
משרד: 03-5584455 | נייד: 052-251-5530 או באמצעות טופס יצירת הקשרCall Now Button
לייעוץ ראשוני - לחצו כאן

לייעוץ ראשוני

חייגו עכשיו:

משרד: 03-5584455

נייד: 052-251-5530

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס
ונחזור אליכם בהקדם 

דוריס גולשה-נצר עו"ד ונוטריון משרד עורכי דין – LAW OFFICE

משרד עורכי דין דוריס גולשה נצר

דילוג לתוכן