ידועים בציבור

ידועים בציבור 2018-03-04T13:00:53+02:00

ידועים בציבור

בני זוג רבים חיים בתור ידועים בציבור, חלקם מטעמי נוחות וחלקם מטעמים אידאולוגיים. נראה כי מתכונת החיים המשותפים, אשר באה לידי ביטוי במונח "ידועים בציבור", הפכה להיות שכיחה מאוד במדינת ישראל. במאמר שלהלן, נסביר בהרחבה מהי ההגדרה לידועים בציבור ומהן הזכויות שלהן זכאים ידועים בציבור, כדלקמן:

הסיבות להיווצרותם של "ידועים בציבור"

ישנן סיבות רבות לשאלה: מדוע בני זוג מעדיפים לחיות במתכונת של ידועים בציבור ולא להינשא פורמאלית? נציג מספר מניעים:

טעמים אידאולוגיים: במדינת ישראל, דיני הנישואין והגירושין מוסדרים עפ"י הדין הדתי, מה שמביא לכך, שבני זוג שהם לא בני אותה דת, אינם יכולים להינשא בישראל. בנוסף, ישנם בני זוג שאינם מעוניינים להינשא, מכיוון שדיני הנישואין והגירושין בארץ כפופים לדת. כך שיש כאן שני מניעים: האחד הוא חוסר אפשרות חוקית להינשא והשני, טעם אידאולוגי.

פרק ב': בני זוג רבים שכבר נישאו בעבר וחוו את טעם הגירושין, מעדיפים לחיות במתכונת זוגית, מבלי להינשא שוב.

הגשמה עצמית: אין ספק שגם לגלובליזציה יש השפעה על מתכונת חיי המשפחה. כיום, אנשים רבים מעדיפים להתמקד בהצלחה חומרית ופיתוח קריירה, מה שלעיתים מביא לכך שהזוגיות היא משנית. כתוצאה, בני זוג רבים מעדיפים לחיות כידועים בציבור ולא למסד את הקשר הזוגי.

 

כיצד מגדירים ידועים בציבור

לרוב, ידועים בציבור צריכים לקיים שלושה תנאים, כדי להיות מוכרים בתור ידועים בציבור:

התנאי הראשון – חיים משותפים: האם בני הזוג גרים יחדיו באותה דירה? מנהלים חשבון משותף? משלמים יחד על דירת המגורים? האם הם הולידו ילדים? האם בכל ערב, הם חוזרים יחדיו לאותו בית? כל אלו הן שאלות טריוויאליות, המגלמות אורח חיים של בני זוג שאכן חיים יחד.

התנאי השני – קשירת גורל: כשאנו בוחנים האם קשר זוגי מגלם "מתכונת" של ידועים בציבור, אנו בודקים האם בני הזוג אכן מקיימים קשר זוגי, המעיד על קשירת גורל. האם בני הזוג הקימו בית, הולידו ילדים, חיים יחדיו. מדובר במכלול מאפיינים, שאמור להביא אותנו למסקנה שבני הזוג אכן קשרו את גורלם יחדיו.

התנאי השלישי- הכרה חיצונית: כיצד הציבור רואה את בני הזוג. במידה ובני הזוג אכן מוכרים בתור בני זוג בפני חבריהם ומכריהם, אזי מתחזקת ההנחה שבני הזוג אכן קשרו את גורלם יחדיו ומקיימים אורח חיים משותף.

 

הזכויות והחובות המוטלות על ידועים בציבור

ידועים בציבור זכאים לזכויות כפי שזכאים זוגות נשואים. בהתאמה, חלות עליהם חובות המאפיינות זוגות נשואים, כדלקמן:

זכות לאמץ: בדומה לזוגות נשואים, גם ידועים בציבור זכאים לאמץ ילדים. לרוב, ידועים בציבור נזקקים להוכחה לכך שהם מקיימים משק בית משותף וחיי זוגיות אמתיים וכנים.

זכות לרשת: ידועים בציבור רשאים לרשת את בן או בת זוגם, בעת פטירה. כלומר, בן זוג הידוע בציבור זכאי לרשת את בן או בת הזוג מכוח צוואה. מאידך, גם בהיעדר צוואה, קובע חוק הירושה, התשכ"ה-1965, כי בן הזוג יהיה זכאי לרשת מחצית מרכושו של בן או בת זוגו (הילדים זכאים לרשת את המחצית השנייה של הרכוש). ההגדרה החוקית כוללת גם ידועים בציבור.

זכות להיות מוטב: ידוע בציבור שחי יחד עם בן או בת הזוג, רשאי להירשם כמוטב בביטוח חיים או לרכוש ביטוח משותף לשני בני הזוג. העובדה שלא מדובר בזוג נשוי פורמאלית, אינה מעלה או מורידה בנדון.

זכות להקים משפחה ולגדל ילדים: זוגות ידועים בציבור, אשר בוחרים שלא להינשא באופן פורמאלי – אין בכך כדי לגרוע מזכותם להקים משפחה, לגדל ילדים, לרכוש בית ולחיות כמו כל משפחה אחרת.

זכות לחתום על הסכמים: ידועים בציבור זכאים לחתום על הסכמים, בדומה לזוגות נשואים. לדוגמא, ידועים בציבור זכאים לחתום על הסכם ממון ולאשרו בפני ערכאה שיפוטית. בנוסף, ידועים בציבור רשאים לחתום יחד על הלוואת דיור (משכנתא), כבני זוג החבים ביחד ולחוד, את סכום ההלוואה. העובדה שמדובר בידועים בציבור ולא בבני זוג נשואים פורמאלית, אינה גורעת מכשרותם כבני זוג, לחובות, הלוואות והתחייבויות נוספות.

זכויות למעמד שווה בבית המשפט: לרוב, עניינים הנוגעים לבני משפחה, נידונים בדלתיים סגורות בבית המשפט לענייני משפחה. כך גם התדיינות בין ידועים בציבור. ידועים בציבור זכאים להביא את עניינם בפני בית המשפט לענייני משפחה ולא לערכאה אזרחית רגילה, שהרי מדובר ב"בני זוג", המוגדרים כ"בני משפחה" לצורך התדיינות בבית המשפט לענייני משפחה.

לסיכום

ידועים בציבור זכאים לאותן זכויות וחובות, החלות על זוגות נשואים. אך הלכה לחוד ומעשה לחוד, שכן לעיתים, ידועים בציבור עשויים להיתקל בקשיים שלא בהכרח מאפיינים זוגות נשואים. במקרים כאלו, רצוי לפנות לעורך דין בתחום דיני המשפחה, אשר ייעץ וייצג בפני רשויות או ערכאות שיפוטיות.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל עניין או שאלה. לייעוץ מיידי ודיסקרטי צרו איתנו קשר
משרד: 03-5584455 | נייד: 052-251-5530 או באמצעות טופס יצירת הקשרCall Now Button
לייעוץ ראשוני - לחצו כאן

לייעוץ ראשוני

חייגו עכשיו:

משרד: 03-5584455

נייד: 052-251-5530

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס
ונחזור אליכם בהקדם 

דוריס גולשה-נצר עו"ד ונוטריון משרד עורכי דין – LAW OFFICE

משרד עורכי דין דוריס גולשה נצר

דילוג לתוכן